Students must determine ‘which is the better lightbulb?”. In the previous lesson they determined energy efficiency/cost efficiency. In this lesson, the purchase prices of the lightbulbs are introduce and students must answer the same question as well as a follow up question.
“Which lightbulb should I buy?”
“How long will it take before I benefit from energy savings?”